Topic: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Witam. Chciałabym dzisiaj poruszyć trochę może dziwną kwestię, ale nurtuje mnie od pewnego czasu pewien problem. Czy mieliście kiedyś kłopot, aby odzyskać pieniądze, które  komuś prywatnie pożyczyliście? Czasami zdarza się, że ktoś potrzebuje na coś pieniądze, znasz go dobrze, wiec nie widzisz problemu, a potem się okazuje, że jest zwykłym oszustem…

Re: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

To fakt, zdarzają się takie sytuacje i wcale nie sa czymś miłym. Osobiście wyznaję zasadę, że z każdym trzeba się uczciwie rozliczać z każdego grosza. Ale mnie tez parę razy wystrychnięto na dudka…

No właśnie, a teraz czeka mnie windykacja należności i nie bardzo wiem, jak się zabrać za ten temat…Może wy mi coś doradzicie? Macie takie doświadczenia?   

Niestety odzyskanie długu od osoby prywatnej nie jest łatwe, bo trudniej namierzyć takiego dłużnika niż np. firmę. A próbowałaś najpierw załatwić sprawę polubownie? Dogadać się?

Tak, ale niestety nic z tego nie wyszło…żeby nie powiedzieć, że zostałam wręcz wyśmiana…

Biedaczka…

To w takim razie wyślij listem poleconym żądanie zwrotu należności. A i musisz w nim zaznaczyć, że jeśli dłużnik nie odda kasy, to sprawa zostanie skierowana do firmy windykacyjnej lub sądu. Jeśli i tu nic nie wskórasz, to pozostaje skierowanie sprawy do sądu lub przekazanie jej firmie windykacyjnej. Jak wygrasz sprawę i uzyskasz nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności, to możesz do komornika złożyć wniosek o egzekucję. Może jemu się uda. A jeśli nie i sprawa zostanie umorzona po jakimś czasie, to zawsze możesz złożyć wniosek o jej wznowienie. Tylko determinacją i uporem możesz odzyskać jakąkolwiek sumę.

ja bym tu jeszcze dorzucił giełdę wierzytelności. Tam możesz – jak na allegro wink – wystawić na sprzedaż swój dług i ktoś ko kupi. Często zdarza się, ze w ten sposób szybciej odzyskujesz gotówkę.

Wow, trochę jest tych możliwości. Musze to przeanalizować ze spokojem. 

jasne, nie ma co działac pochopnie.