Topic: Jak wywalczyć satysfakcjonujące alimenty na dziecko

Sytuacja zyciowa sprawiła, że wraz z mężem rozstaliśmy się, w raczej mało przyjaznych okolicznościach. Różnice poglądów na różne sprawy w naszym życiu były zbyt wielkie. Rózne są też oczekania i propozycje dotyczące łożenia na utrzymanie dwójki dzieci, które zostają pod moją opieką. Wiem, że były mąż może zapłacić dużo więcej od tego co proponuje. Jak skutecznie zawalczyć o pieniądze dla naszych dzieci.

Re: Jak wywalczyć satysfakcjonujące alimenty na dziecko

Sprawy alimentacyjne są jednymi z cięższych spraw, w których orzekają sądy. Sędziowie muszą się wykazać odpowiednim podejście, bo faktycznym punktem spornym są jedcnak zawsze dzieci. Na Twoim miejscu z całą pewnością nie robiłbym tgo na własną rękę, tylko od razu udał się do specjalisty.

Re: Jak wywalczyć satysfakcjonujące alimenty na dziecko

Ja może specjalistką z uprawnieniami nie jestem, ale jestem matką, która już przeszła tego rodzaju sprawę i wiem, że samodzielnie działanie nie jest tutaj wskazane. Tym bardziej, jeśli druga strona skorzysta z radcy prawnego czy adwokata, który będzie ją reprezentował przed sądem. Zawalcz o swoje, ale tylko jeśli masz odpowiednie oparcie prawne.

Re: Jak wywalczyć satysfakcjonujące alimenty na dziecko

Pewnie tak zrobię, ale proszę o jakiś skrótowy opis jak wygląda cała procedura.

Re: Jak wywalczyć satysfakcjonujące alimenty na dziecko

Sam obowiązek utrzymania dzieci w formie alimentów został zapisany w artykule 133 par.1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązek taki powstaje, jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. I co tutaj bardzo wazne, a o czym niektórzy zapominają obowiązki związane z alimentami nie kończą się wcale wtedy, gdy dziecko lub dzieci ukończą osiemnasty rok życia. To proces, który trwa do momentu, w którym dziecko lub dzieci nie będą w stanie samodzielnie zadbać o swoje utrzymanie, między innymi z powodu swojego wykształcenia. Dopiero odpowiednie przygotowanie zawodowe może zakończyć wspomniany proces. Kolejnym aspektem, na który podczas rozpraw sądowych zwraca się baczną uwagę jest wysokość świadczeń alimentacyjnych. Mylnie sądzi się, że ich wysokość jest zawsze orzekana przez sąd na podstawie dochodów uzyskiwanych przez pozwaną osobę. Chociaż w większości przypadków można odnieść takie wrazenie, to jednak sąd może zasądzić podczas rozprawy zdecydowanie wyższą kwotę od tej, jaką w uzyskanej dokumentacji, zarabia pozwany. Dzieje się tak w przypadkach, gdy możliwości i umiejętności pozwanego pozwalają na zdobycie lepiej płatnej pracy. Pod uwagę bierze się w tym przypadku także możliwości zatrudnienia w terenie zamieszkania pozwanego. Każda sprawa jest oczywiście rozpatrywana według indywidualnych kryteriów.

Re: Jak wywalczyć satysfakcjonujące alimenty na dziecko

Ja napiszę natomiast kilka słów o tym, jak technicznie wygląda proces dochodzenia alimentów przed polskimi sądami. Zdecydowanie nie warto robić tego samemu. Ja korzystałam przy tej okazji z profesjonalnej łódzkiej kancelarii, która od samego początku pomagała mi w osiągnięciu satysfakcjonującego wyrooku, który oczywiście zapadł. Jest przy tym mnóstwo papierkowej roboty, na której zwykły obywatel zwyczajnie się nie zna. Trochę obycia zyskuje się dzięki obserwacji całego procesu z boku i teraz mogę coś na ten temat powiedzieć. Proces dochodzenia alimentów przed sądem należy rozpocząć od złożenia odpowiedniej dokumentacji w sądzie rejonowym, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego. Może to być również sąd rejonowy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, na rzecz którego alimenty mają być wypłacone. Pozwany zostanie powiadomiony przez sąd o złożeniu stosownego wniosku, co daje mu możliwość złożenia odpowiedzi i odpowiednich wyjaśnień na treść pozwu. W razie braku zawarcia porozumienia przez obie strony następuje proces, w którym określa się parametry danego procesu alimentacyjnego, czyli potrzeby dzieci oraz możliwości finansowe pozwanego. Sprawy te podlegają szczegółowej analizie i wymagają często pomocy doświadczonych osób z zakresu obsługi prawnej. Sama z takiej korzystałam jak wspomniałam wcześniej.