Topic: Kiedy przewoźnik musi płacić odszkodowania za lot?

Mam pytanie do osób, ktore często latają samolotami. Kiedy przewoznik powinien zapłacic odszkodowanie za mocno opózniony lot, a kiedy musi je zapłacic, bo tak nakazuje prawo?

Re: Kiedy przewoźnik musi płacić odszkodowania za lot?

To zalezy od uczciwości przewoznika. Zwykle większe linie lotnicze nie robią z tym dużych problemów i płacą odszkodowania, jak opóźnienie wynika z ich winy. Mniejsi przewoźnicy kombinują, żeby nie mnożyć swoich kosztów.

No dobra, ale kiedy muszą płacić, a kiedy to tylko gest ich dobrej woli.

Muszą płacić, jak opóźnienie powstało z ich winy, a nie z winy pogody. To czasami jest trudno udowodnić, także z tym płaceniem to różnie bywa. Możesz zajrzeć sobie do tego serwisu https://zwrotair.pl/. Serwis prowadzony jest przez firmę specjalizującą się w takich kwestiach jak odszkodowania za lot. Wysyłasz im zgłoszenie, że chcesz odszkodowanie, a oni sprawdzają czy Ci się takie odszkodowanie nalezy i zgłaszają żądanie do przewoźnika. Później wystarczy tylko poczekać na przelew wartości kilkuset euro.

Ja pisałam reklamację i mi ją uwzględnili. Zapłacili odszkodowanie, choć na początku nie chcieli, ale ich wina była ewidentna, a opóźnienie na tyle duże że nie mieli wyjścia.

Czyli to nie jest takie oczywiste jakby sie mogło wydawac. Ja myslałem że musza płacić z wlasnej nieprzymuszonej woli. W takim razie musze pisac reklamacje. Dzięki za wyjasnienie.